Katar u dziecka - co warto wiedzieć na ten temat?

Katar to jedna z najczęściej występujących dolegliwości u dzieci zwłaszcza tych w wieku przedszkolnym. Istnieją różne rodzaje kataru, katar może być wodnisty i śluzowy bądź też może mieć postać gęstej żółto - zielonej wydzieliny. Od czego uzależnione jest jego powstawanie? I w jaki sposób można go leczyć?

Częste przyczyny kataru u dzieci. 

Średnio u dzieci w wieku przedszkolnym katar może pojawiać się nawet od 6 do 8 razy w roku. Czym jest to spowodowane? Duże znaczenie ma wciąż dojrzewający układ immunologiczny. Przedszkola, żłobki i szkoły to duże skupiska ludzi, w takich miejscach infekcje wirusowe bardzo łatwo rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Mniejsze dzieci nie mają, bowiem jeszcze nawyku zasłaniania ust w trakcie kichania. Ale katar u dzieci występuje nie tylko podczas przeziębienia może on mieć również podłoże alergiczne. W przypadku alergii u dzieci czynnikami uczulającymi najczęściej są: kurz, sierść zwierząt oraz pyłki drzew lub traw. Przy alergii pomocne mogą okazać się między innymi leki antyhistaminowe.

Katar u dziecka - co warto wiedzieć na ten temat?

Jak leczyć katar u dzieci?

Katar leczy się zazwyczaj objawowo. Są oczywiście wyjątki np. przejściowo występujący katar ropny, który może być objawem ostrego zapalenia zatok przynosowych, w takiej sytuacji lekarz przepisuje antybiotyk. Podczas zwykłego kataru przy przeziębieniu istotne jest natomiast systematyczne oczyszczanie nosa oraz odpowiednie nawilżenie. Często stosowanym zabiegiem u dzieci są np. inhalacje z soli fizjologicznej lub roztworów z kwasem hialuronowym. Popularnym lekiem na katar są krople obkurczające błonę śluzową nosa oczywiście odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Ulgę może przynieść także maść majerankowa. Aby złagodzić dolegliwości związane z pojawieniem się kataru warto zapewnić odpowiednie nawilżenie powietrza w domu oraz przypominać dziecku o przyjmowaniu dużej ilości płynów. Należy również zauważyć, że świeże powietrze znacznie ułatwia oddychanie, dlatego jeżeli poza katarem dziecko nie ma innych objawów takich jak np. gorączka warto nie rezygnować z codziennych spacerów.