Smoczki – jaki wybrać i kiedy podać go dziecku?

Podejście rodziców do smoczków jest dwutorowe. Jedni kupują je jeszcze przed porodem, a inni przeciwnie strzegą się go jak mogą, traktując jako najgorsze zło. Zatem rodzi się pytanie czym kierować się przy jego wyborze, decydować się czy też nie? Najlepszą drogą wyboru jest dziecko, trzeba za nim podążać i na podstawie dziecka decydować, czy potrzebuje smoczek czy nie. Na rynku smoczków jest do wyboru do koloru. Częstym smoczkiem wybieranym przez rodziców jest smoczek LOVI, Avent, NUK i wiele innych.

Decydować się na smoczek, czy też nie?

To jest bardzo indywidualna kwestia, ponieważ są dzieci, które bardzo ich potrzebują, a są takie, którym zupełnie nie są konieczne. Nie ma co podążać za modą i kupować wszystkiego w dużych ilościach, ponieważ może się okazać, że dziecko nie będzie akceptowało w ogóle smoczka. Wystarczy mieć jeden awaryjny i obserwować dziecko jak funkcjonuje, nie wciskając go od razu do ust. Smoczek jest rzeczą bardzo łatwo dostępną, więc nie ma obaw, że może być trudny do zdobycia, gdyż spotkać go można w każdej drogerii, aptece czy supermarkecie.

Smoczki – jaki wybrać i kiedy podać go dziecku?

Kiedy dać dziecku smoczek? Jak długo go stosować?

Mamy, które zdecydowały się na karmienie piersią powinny zaczekać z podaniem dziecku smoczka, warto podać go jak najpóźniej, gdy laktacja będzie już dobrze rozwinięta. Smoczek może zaburzyć karmienie, gdyż przez to organizm może produkować mniej mleka. Jeżeli nie ma konieczności nie warto podawać dziecku smoczek w pierwszym miesiącu życia.

Jeżeli wiemy kiedy zacząć, to warto pochylić się nad tym kiedy zakończyć przygodę ze smoczkiem. Są opinie, które radzą, by smoczek przestawać podawać około 4 miesiąca życia, gdyż następuje wówczas osłabienie potrzeby ssania. Niektórzy zaś twierdzą, że najlepiej odstawić smoczek przed pojawieniem się pierwszych mlecznych zębów. Jeszcze inni, że powinno to nastąpić około roku, a nawet dwóch.

Prawdą jest, że im wcześniej tym lepiej dla dziecka, ponieważ zbyt długie podawanie smoczka może powodować wady zgryzu. Rynek oferuje coraz to więcej rodzajów smoczków, przykładem są smoczki anatomiczne, które zostały stworzone na wzór piersi matki. Bardzo ważną zasadą jest to, by dziecku nie podawać smoczka przez cały czas. Należy to robić w sytuacjach koniecznych, trudnych dla dziecka.

Najczęściej wybierane modele – smoczek LOVI, Avent i inne

Popularnym modelem na rynku jest smoczek lovi. Firma ta oferuje dynamiczne smoczki uspokajające w różnych wersjach – mini, lżejszy czy ze zmniejszoną tarczą. Ich kształt przypomina brodawkę sutkową oraz wykonane są z silikonu. Innym znanym modelem są smoczki Avent, które pogrupowane są na różne kategorie wiekowe i rodzaje. Smoczki tego producenta są ortodontyczne. Smoczki NUK dostępne są w przeróżnych wersjach kolorystycznych, są zwykle wykonane z silikonu lub lateksu z anatomicznymi lub tradycyjnymi tarczkami. Marka ta zajmuje się tworzeniem także smoczków terapeutycznych, które są niezbędne podczas występujących trudności w obrębie motoryki jamy ustnej także i u starszych dzieci.