Leczenie ultradźwiękami-na czym polega?

W fizjoterapii często wykorzystuje się różnego rodzaju zabiegi, które mają przywrócić chorego do formy, w jak najkrócej możliwym czasie. Oprócz zabiegów takich jak magnetoterapia wykorzystuje się leczenie ultradźwiękami. W poniższym artykule przybliżymy, czym jest taka forma leczenia i w jakich przypadkach jest wykorzystywana.

Na czym polega leczenie ultradźwiękami?

Terapia ultradźwiękowa polega na oddziaływaniu fali ultradźwiękowej przez skórę, na głębiej położone struktury ciała. Terapia ta daje efekt przeciwbólowy, a także stymuluje komórkowe procesy naprawcze. Głównymi wskazaniami do leczenia ultradźwiękami jest ograniczona ruchomość stawów, która spowodowana jest przykurczem więzadeł lub powięzi, a także wspomaganie procesów naprawczych uszkodzonych tkanek i działanie przeciwzapalne. Terapię można również wykorzystać w działaniu przeciwbólowym, zapaleniu zatok, a także przy gojeniu ran i zrostach kostnych.

Leczenie ultradźwiękami-na czym polega?

Przeciwskazania do wykonywania

Zabieg ten nie jest tak często stosowany ze względu na przeciwskazania do jego wykonywania. Z terapii ultradźwiękiem nie mogą korzystać kobiety w ciąży, które mają zmiany chorobowe w okolicy brzucha. Jest to niebezpieczne dla zarodka. Osoby cierpiące na choroby nowotworowe lub te, które mają podejrzenie nowotworu również, nie mogą poddać się takiej terapii. Ponadto miejsca, które krwawią bądź mogą krwawić podczas zabiegu, również nie mogą być poddane terapii ultradźwiękiem. To samo dotyczy osób z problemami ze strony układu naczyniowego oraz pacjentów cierpiących na hemofilię. Terapia nie jest wskazana również osobom z rozrusznikiem serca, oczywiście w okolicy tych urządzeń.

Jak stosować ultradźwięki?

Korzystając z aparat do ultradźwięków należy pamiętać o tym, by stosować najniższe intensywności przechodzenia fal. Aplikator należy przesuwać po skórze ze względu na możliwość odwracalnego zastoju krwinek w drobnych naczyniach krwionośnych. Należy też zwrócić uwagę na stosowanie fal ultradźwiękowych w okolicy metalowych implantów, co uważane jest za niestosowne.

Dowody na pozytywne działanie ultradźwięków

Metoda leczenia ultradźwiękami jest jedną z najlepiej zbadanych metod fizykoterapii w zakresie zjawisk zarówno fizycznych jak i reakcji fizjologicznych wywoływanych działaniem fal ultradźwiękowych oraz efektów tej metody terapeutycznej. Metoda ta jest mimo swoich przeciwwskazań najczęściej stosowaną metodą leczenia różnego rodzaju schorzeń, które zostały wymienione w poprzednich akapitach. Jest zarówno powszechna w stosowaniu na całym świecie jak i w Polsce. Badania na zasadzie ankiet potwierdzają, że jest to najbardziej powszechna metoda terapii fizykalnej.

Efekty

Dzielimy je na termiczne, czyli takie, które dotyczą rozgrzewania tkanek z dużą zawartością kolagenu, czyli między innymi ścięgna, więzadła, torebki stawowe czy blizny, Pod wypływem ciepła zauważono zwiększenie elastyczności tych struktur. Drugi rodzaj efektów, czyli atermiczne dotyczy przepływy płynów wewnątrzkomórkowych i zewnątrzkomórkowych. poprzez zjawiska fizyczne, będące efektem zmieniającego się ciśnienia.