Droga do zawodu tancerza

Predyspozycje do wykonywania zawodu tancerza nie są właściwie sztywno określone z góry. Tancerzem może zostać każdy, kto tego chce - nie zawsze od najmłodszych lat. Czasami dostrzega się w sobie wyjątkowe poczucie rytmu, do którego wystarczy tylko odpowiednia muzyka. Warto zawsze sięgać po swoje marzenia i dążyć do samorealizacji na każdym polu.

Droga do zawodu tancerza

Taniec jest sztuką

Współcześni tancerze angażowani są do występów podczas mniejszych i większych imprez, programów telewizyjnych, eventów firmowych. Funkcje rozrywkową pełnił już w czasach starożytnych, wówczas występy organizowano podczas istotnych wydarzeń. Do dzisiaj profesjonalni tancerze potrafią dać prawdziwy popis swoich umiejętności. Oczywiście widzowie obserwują tylko efekt końcowy, który okupiony jest wieloma godzinami treningów, wyrzeczeniami i zmęczeniem. Taniec daje możliwość pokazania się ze strony artstycznej, każda historia opowiadana jest ruchem, próżno więc szukać sztywnych reguł w tym zawodzie. Dotyczy to również sposobu na rozpoczęcie kariery jako tancerz, można wybrać najlepszą dla siebie i w zależności od momentu, w którym się obecnie jest.

Szkoła baletowa to dobry początek

Jedną z dróg do zostania zawodowym tancerzem jest szkoła baletowa, te profesjonalne funkcjonują w większości polskich miast. W Warszawie jedną z najbardziej popularnych jest Ogólnopolska Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza. W ramach uczęszczania do placówki pobiera się trwającą 9 lat bezpłatną edukację artystyczną. Podstawową formą zajęć w tego rodzaju szkołach jest nauka tańca klasycznego. Nie brakuje ponadto tańca współczesnego, jazzu, akrobatyki, rytmiki i pozyskiwanie wiedzy teoretycznej. Do szkół baletowych uczęszczają dzieci ze szkół podstawowych, które zdały egzamin z predyspozycji tanecznych i muzykalności. W niektórych szkołach prowadzone są jednak rekrutacje do starszych klas, w końcu w każdym wieku można odkryć w sobie pasję taneczną.

Kursy tańca dla wszystkich

Inną dorgą do zostania tancerzem jest uczęszczanie na intensywne kursy tańca, dedykowane głównie osobom dorosłym. Takie zajęcia prowadzone są przez prywatne szkoły tańca, zazwyczaj skierowane na poszczególne rodzaje tańca. W zależności od potrzeb kursantów odbywają się lekcje z tańca współczesnego, klasycznego oraz towarzyskiego. Najlepiej wybrać placówkę, w której zajęcua prowadzone są przez doświadczonych pedagogów, mających odpowiednie kwalifikacje. Dodatkową szansą na rozwój jest kandydowanie do profesjonalnego zespołu utworzonego przez uczniów danej szkoły. Jest to ogromne wyróżnienie i możliwość wstąpienia w szeregi profesjonalnej grupy. Dla osób, które chcą tańczyć zawodowo pomocne mogą być udziały w konkursach tanecznych, organizowanych w wielu miejscach w Polsce. To ogromna szansa na rozwój i sprawdzenie swoich sił w wybranych przez siebie stylach tanecznych. Tancerze pokazując swoje zdolności mogą być zauważeni przez ważnych ludzi z branży i otrzymać szanse na dalszy rozwój w tym kierunku. Przechodząc wiele kursów nic nie stoi na przeszkodzie zdobycia uprawnień instruktora.