Dziecko a rozwód rodziców - o czym muszą pamiętać dorośli?

Jak powszechnie wiadomo rozwód nie jest dla nikogo rzeczą przyjemną. Niestety to wydarzenie jest z reguły szczególnie trudne dla dzieci. Dlatego osoby dorosłe, które postanowiły zakończyć swoje małżeństwo powinny postarać się zrobić to w taki sposób, aby dziecko jak najmniej doświadczyło negatywnych skutków rozwodu rodziców. Należy bowiem zaznaczyć, że to w jaki sposób dziecko przejdzie przez rozwód w dużej mierze zależy od tego jak będą przechodzili przez niego dorośli. Dziecko nie może być wciągane w problemy, musi za to mieć stworzone poczucie bezpieczeństwa.

Dziecko a rozwód – o czym należy pamiętać?

Aby podczas rozwodu dziecko nie było najbardziej pokrzywdzoną osoba rodzice nie powinni koncentrować się tylko na swoich uczuciach i na wzajemnym oskarżaniu się, ale muszą także pomyśleć o zapewnieniu dziecku jak najlepszych dalszych warunków życia. W przypadku rozwodu rodzice powinni porozumieć się przede wszystkim w takich kwestiach jak: opieka na dzieckiem ustalenie kontaktów z dzieckiem czy też wysokość alimentów płaconych na dziecko. Jeżeli chodzi o sprawowanie opieki nad dzieckiem rodzice powinni rozważyć czy dziecko będzie pod stałą opieką jednego z nich czy będzie to opieka naprzemienna. Aby opieka naprzemienna była możliwa należy złożyć w sądzie prawidłowo sporządzone porozumienie wychowawcze. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdarzają się i takie sytuacje, w których wspólne porozumienie, co do kwestii związanych z opieką, kontaktami czy alimentami jest po prostu nie możliwe. Jeżeli więc rodzic posiada wiedzę, że dobro dziecka może być zagrożone może wnioskować o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej swojego małżonka. Do pozbawienia władzy rodzicielskiej może dojść np. w sytuacji, gdy rodzic nadużywa władzy rodzicielskiej lub w rażący sposób zaniedbuje wykonywanie obowiązków wobec swojego dziecka.

Dziecko a rozwód rodziców - o czym muszą pamiętać dorośli?

Profesjonalna pomoc adwokata – czy warto z niej skorzystać?

Należy zaznaczyć, że w kwestiach prawniczych związanych z dziećmi warto jest skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Dlaczego? Ponieważ to właśnie taki prawnik w profesjonalny sposób pomoże nam w wielu sprawach z zakresu prawa rodzinnego. Pamiętajmy, że adwokat to nie tylko osoba, która reprezentuje nas w sądzie, ale także taka, która jest w stanie pomóc nam w czasie negocjacji z małżonkiem o wypracowanie jak najkorzystniejszych rozwiązań związanych ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem czy w ustaleniu konkretnej strategii procesowej. Ponadto warto dodać, że to właśnie adwokat służy nam poradami prawnymi na każdym etapie postępowania sądowego, a także pomaga w sporządzaniu różnego rodzaju niezbędnych pism. W tak trudnym czasie jest to dla nas naprawdę duże wsparcie. Warto także podkreślić, że to również od kompetencji prawnika zależy przebieg i wynik rozprawy, dlatego w kwestiach, które dotyczą opieki nad dziećmi dobrze jest korzystać z pomocy najlepszych specjalistów. Jeżeli zatem interesuje nas naprawdę dobry prawnik Kraków to z całą pewnością warto skorzystać z usług Kancelarii Actio.

Partnerem materiału jest Kancelaria Actio – prawnik Kraków