W jaki sposób można uchronić dzieci przed kleszczami?

Aktywne i ruchliwe dzieci to ta grupa osób, która jest najbardziej narażona na kleszcze. Co zatem warto zrobić, aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza u naszej pociechy? Jak uchronić dziecko przed ewentualnymi powikłaniami spowodowanymi ukąszeniem przez te pajęczaki?

Kleszcze – co warto wiedzieć na ich temat?

Kleszcze najbardziej aktywne są w takich miesiącach jak: maj, czerwiec, wrzesień i październik. Jednak pajęczaki te mogą ukąsić nas także podczas pozostałych miesięcy. Kleszcze przenoszą niebezpieczne dla człowieka choroby takie jak: kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Kleszcz to bardzo groźny przeciwnik. Jest on, bowiem niewielki, trudno go zauważyć, a jego ukąszenie zazwyczaj jest bezbolesne. Najmniejsze i zarazem najtrudniejsze do zlokalizowania są formy przejściowe kleszczy czyi tak zwane nimfy. Na kleszcze należy uważać szczególnie w godzinach rannych i popołudniowych, wówczas pajęczaki te są najaktywniejsze. Najczęściej możemy spotkać je na niedużych krzewach, które rosną w pobliżu wysokich traw.

W jaki sposób można uchronić dzieci przed kleszczami?

W jaki sposób możemy uchronić nasze dziecko przed kleszczem?

Warto przede wszystkim pamiętać o odpowiednim ubraniu dla dziecka. Przed wyjściem na spacer np. do lasu lub parku dobrze jest założyć dziecku strój w jasnych barwach, najlepiej na długi rękaw i z długimi nogawkami. Głowę dziecka należy zabezpieczyć za pomocą kapelusza lub czapki z daszkiem, a na nogi włożyć zakryte buty. Warto również uświadomić dziecko, w jakich miejscach najczęściej bytują kleszcze, a po każdym takim spacerze dokładne sprawdzić skórę malucha. Szczególnie narażone są takie miejsca jak: okolice za uszami, zgięcia podkolanowe, pachy czy pachwiny. Bardzo ważne jest, bowiem to, aby jak najszybciej usunąć kleszcza z ciała. Wiele osób w celu ochrony dzieci przed kleszczami chętnie sięga po specjalne preparaty stworzone właśnie do tego celu, które to bez problemu można zakupić w aptece. Można spróbować także naturalnych metod na odstraszanie kleszczy takich jak chociażby użycie naparu z szałwii czy tymianku. Jeżeli zaś doszło już do ukąszenia kleszcza to miejsce to należy obserwować pod kątem pojawienia się rumienia.