O królowej wszystkich kwiatów

Róże są kwiatami o wielu możliwościach pod kątem uprawy, ponieważ występują róże ogrodowe oraz doniczkowe. Jednak większość z nas kojarzy ją z kwiatami ciętymi. Żaden kwiat tak jak róża nie wzbudza tyle emocji i prezencji – wie o tym z pewnością każda kobieta.

Róża – podstawowe informacje

Róża to najbardziej powszechny rodzaj kwiatów znany każdemu. Zalicza się do grona najstarszych roślin ozdobnych. Żaden kwiat nie cieszy się taką popularnością i uznaniem jak róża. Już na początku swego istnienia utożsamiane były z osobami płci żeńskiej. W mitologii były symbolem Afrodyty, czyli bogini piękna, miłości oraz rozkoszy. Dla Egipcjan zaś były odzwierciedleniem Izydy, bogini ziemi i nieba.

Róża to również piękne choć niezwykle rzadkie imię żeńskie łacińskiego pochodzenia, znanego jako Rosa. Kobiety noszące to imię cechuje szlachetność, ambicja, indywidualizm oraz duże poczucie humoru.

Róże były często tematem podejmowanym przez wielu poetów i artystów, którzy porównywali kobiecą urodę do róż. Widoczne to było w wypowiedziach Aleksandra Konara czy piosenkach Mieczysława Fogga "Kobieta jest jak róża, ma w sobie dziwny czar...".

O królowej wszystkich kwiatów

Róża na przestrzeni dziejów

Jak już wspomniano róże to najstarsze rośliny ozdobne na całym świecie. Jej uprawy widoczne były już przed 5000 tysiącami lat w ogrodach Mezopotamii, a kolejno pojawiły się w Chinach. Na naszym kontynencie pojawiły się dzięki uprzejmości Aleksandra Wielkiego. Róże uprawiane były przez Starożytnych Greków oraz Rzymian. Upodobali je sobie tak bardzo, że ozdabiano nimi świątynie, domy oraz łoża nowożeńców, gdyż miały przynosić szczęście. Róże wykorzystywano również do produkcji win, miodów czy galaretek. Zamożne rodziny mogły pozwolić sobie także na kąpiel w różanej wodzie, która uznawana jest za najstarsze pachnidło na świecie, dzięki któremu na długo można zachować swą młodość i urodę. Występowały nawet specjalne uroczystości na jej cześć zwane Rosalia.

Rozaria – różane ogrody

Na świecie pojawiły się ogrody, w których znajdowały się wyłącznie róże. Określa się je mianem rozariów. Pierwsze rosaria powstały w okresie Średniowiecza. Do najsłynniejszych należy to założone we Francji w XIX wieku przez żonę Napoleona Bonapartego, w którym występowały aż 400 gatunków róż. Współcześnie najbardziej pokaźne rosarium spotkać można w Niemczech w Sangerhausen o powierzchni równej 15 hektarów. W Polsce największe rosarium znajduje się w Parku Śląskim w Chorzowie, którego rozmiar wynosi 7 hektarów.

Rodologia – nauka o różach

Z powodu olbrzymiej popularności róż zdecydowano o powstaniu specjalnej nauki o różach, określanej jako rodologia. W dzisiejszych czasach występuje ponad 4000 tysiące odmian róż, z czego każda jest całkowicie odmienna. Ilość tych odmian oraz ich dostępność sprawia, że każdy może znaleźć idealny egzemplarz dla siebie. Róża występuje jako produkt sezonowy oraz całoroczny. Stanowi doskonałą kompozycję wielu aranżacji domowych czy ogrodowych.

Partnerem artykułu są https://www.rozeogrodowe.pl/tanie-roze.