Rak jelita grubego - przyczyny i leczenie

Rak jelita grubego jest często występującym schorzeniem układu pokarmowego. Jest jednym z najbardziej śmiertelnych schorzeń układu pokarmowego. Choroba ta objawia się krwią w kale oraz z odbytu, zaparciami, bólem w dole brzucha. Rak jelita grubego może umiejscowić się w każdej jego części, ale najczęściej rozwija się w okrężnicy lub odbycie. 

Przyczyny zachorowania

Najczęstszą przyczyną choroby jest wrzodziejące zapalenie okrężnicy, ale w większości przypadków nowotwór powstaje z narastających na ścianie jelita polipów. Zazwyczaj przemiana takiego gruczolaka w nowotwór trwa do 10 lat. Patrząc na miejsce występowania tej choroby w skali światowej, można zauważyć, że główną przyczyną powstawania tej choroby jest dieta bogata w przetworzoną żywność, która jest charakterystyczna dla krajów zachodnich. Dla porównania w krajach azjatyckich i afrykańskich zachorowania są niewielkie. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego rośnie wraz z wiekiem. Najwięcej chorych mamy po 50 roku życia, ale szczyt zachorowań przypada na czas po 60 roku życia. Osoby, które powinny szczególnie zadbać o przewód pokarmowy to osoby, w których rodzinie stwierdzono przypadki raka okrężnicy lub odbytnicy, z rodzinnym zespołem polipowatości oraz z przewlekłą, zapalną chorobą jelita grubego.

Rak jelita grubego - przyczyny i leczenie

Czynniki ryzyka wystąpienia raka jelita grubego

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, występowanie raka jelita grubego uzależnione jest od stosowanej diety. W krajach zachodnich dieta jest uboga w warzywa i owoce, króluje czerwone mięso i żywność mocno przetworzona. Innymi czynnikami, które mogą wpłynąć na powstanie raka to występujący u krewnych pierwszego stopnia rak jelita lub piersi, jajnika, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, polipy w jelicie grubym, wielodniowe zaparcia, które często występują. Do powstania choroby przyczynia się także jedzenie białego pieczywa, mała ilość warzyw i owoców w diecie, ale i również duża ilość tłuszczy zwierzęcych w diecie.

Objawy występujące przy nowotworze jelita

Objawami występującymi w czasie choroby to bóle w jamie brzusznej, zmiana ilości i jakości wypróżnień, krew w stolcu oraz z odbytu, osłabienie organizmu, niedokrwistość, niedrożność przewodu pokarmowego, utrata masy ciała, uczucie przepełnienia odbytnicy, naglące bolesne parcie oraz wyczuwalny guz w jamie brzusznej.

Diagnoza

Istnieje wiele badań, które lekarz może zlecić w celu potwierdzenia nowotworu raka grubego. W zależności od zgłaszanych objawów lekarz decyduje, na które należy się zdecydować w pierwszej kolejności. Część badań wykonuje się także metodą przesiewową, zwłaszcza u osób, które nie zgłaszają żadnych objawów. Pozwala to na potwierdzenie lub wykluczenie powstawania nowotworu w naszym organizmie.

Jak przebiega leczenie?

leczenie raka jelita grubego może być przeprowadzone poprzez operację, radioterapię lub chemioterapię. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, umiejscowienia, wieku chorego dostosowane jest odpowiednie leczenie. Jak widzimy odpowiednia diagnoza i wcześniejsze wykrycie choroby może spowodować zdecydowany sukces w walce z chorobą.