Zabawki edukacyjne dla przedszkolaka - jakie wybrać?

Okres wczesnego dzieciństwa, to czas, gdy dziecko jest pochłonięte odkrywaniem świata, zadaje wiele pytań i podejmuje się wielu nowych wyzwań. Ograniczenie do zdobywania wiedzy może, na tym etapie rozwoju dziecka , stanowić trudność do ciągłego skupienia uwagi na jednym wymagającym zadaniu. Dlatego też, warto zadbać o odpowiednie stymulowanie przedszkolaka, zachęcanie do poszerzania wiedzy i nabywania nowych umiejętności, w sposób najbardziej przystępny dla dziecka. Najskuteczniejszą metodą, okazuje się po prostu nauka poprzez zabawę. Jak wspierać poszczególne obszary rozwoju dziecka poprzez zabawki edukacyjne?

Na co zwrócić uwagę przy doborze zabawki edukacyjnej?

By zabawka spełniała swoją edukacyjną funkcję, powinna przede wszystkim być dostosowana do wieku dziecka. Zbyt skomplikowane, wymagające dużych zdolności manualnych lub większego doświadczenia, zabawki, mogą zniechęcić dziecko do podejmowania kolejnych prób. Zasada ta dotyczy również odwrotnej sytuacji – mało angażujące zadania, niestanowiące dla dziecka wyzwania, spowodują u niego jedynie znudzenie, ponadto nie wniosą żadnej wartości do jego rozwoju. Nie należy również zapominać o tym, że każde dziecko ma swoje pierwsze zainteresowania, które należy uszanować – jeśli są to dinozaury, warto iść w tym kierunku, zamiast narzucać zupełnie odmienne tematy.

Propozycje zabawek edukacyjnych dla przedszkolaka

Zabawki edukacyjne dla przedszkolaka - jakie wybrać?

Odpowiednia stymulacja małej motoryki, zaprocentuje u dziecka w przyszłości łatwością w kreśleniu liter i cyfr. Pracę nad tym obszarem umiejętności, można rozpocząć już u trzylatków, poprzez zadania manualne z ciastoliną np. przy pomocy kreatywnych zestawów do tworzenia konkretnych kształtów. Starszaki mogą już z kolei z powodzeniem ćwiczyć pamięć i spostrzegawczość dzięki prostym grom planszowym. Ciekawym pomysłem dla dzieci przygotowujących się do szkolnej przygody, są natomiast wszelkiego rodzaju zabawy empiryczne – przeprowadzanie doświadczeń i obserwacji razem z rodzicem, pozwoli im zrozumieć wiele praw fizyki. Gotowe zestawy dla małych naukowców, są w pełni wyposażone we wszystkie potrzebne elementy, takie jak fiolki, menzurki czy barwniki. Z pewnością będzie to zabawka, która nauczy dziecko znacznie więcej niż tablet czy telefon.