Zanim pojawi się dziecko – rady dla przyszłych rodziców

Dzieci potrafią wywrócić świat do góry nogami. W wielu przypadkach rola rodzica może spaść na młodych ludzi dość niespodziewanie. Nawet jeśli jednak dziecko było planowane, przyszli rodzice mają wiele niepewności i lęku, czy poradzą sobie z tym wyzwaniem. Oto kilka ważnych rad, jak przejść przez rodzicielstwo i się do niego przygotować.

Zanim pojawi się dziecko – rady dla przyszłych rodziców

Brak sztywnego planu to najlepszy plan

Przyszli rodzice mają już z góry ustalony plan jak będą opiekować się dzieckiem, ale może ulec on wielu zmianom. Często nasz instynkt podpowiada jak zajmować się dzieckiem. Nie potrzeba ku temu wielu rad „dobrych ciotek”, czy artykułów z blogów parentingowych. Wiele wpisów jest mylących lub pokazuje wyidealizowany obraz macierzyństwa i ojcostwa. Przed urodzeniem dziecka warto ustalić na jaki czas idziemy na urlop macierzyński lub tacierzyński i kiedy wracamy do pracy. Sytuacja może jednak diametralnie się zmienić, jeśli uda nam się np. znaleźć pracę, którą wykonamy na home office lub okaże się, że dziecko będzie wymagało więcej troski niż sądziliśmy. Nie dokładajmy sobie stresu i starajmy się być elastyczni.

Nie zapominajmy o sobie

Nie trzeba chodzić na wiele zabiegów pielęgnacyjnych jak Małgorzata Rozenek, ale przesadą jest, jeśli zaniedbujemy przez dziecko podstawową higienę lub nie chodzimy do lekarza. Nieszczęśliwa mama lub tata, którzy nie mają czasu zjeść ciepłego posiłku ani nie wykonując okresowych badań lekarskich nie będą też w stanie odpowiednio opiekować się potomkiem. Twoje zdrowie, również psychiczne, jest tak samo ważne, co komfort malucha. Nie musisz być rodzicem na medal i karmić dziecka jedynie produktami bio. Twój dom nie musi błyszczeć i wyglądać jak z katalogu IKEA. Daj sobie czas dla siebie oraz zadbaj o odpoczynek, a dziecko na pewno stanie się szczęśliwsze i mniej nerwowe, kiedy nie będzie widzieć twojego zdenerwowania i płaczu.

Mniej znaczy więcej

Przed pojawieniem się dziecka zapewne wpadliście w zakupowy szał. Nie wszystkie modne gadżety są jednak potrzebne, by dziecko dobrze się rozwijało. Nawet lekarze pediatrzy zalecają, by dziecko nie uczyło się chodzić w chodziku oraz żeby nie było stymulowane wieloma bodźcami na raz. Poświęcenie mu uwagi i troski, wspólne czytanie bajek i przytulanie – to najlepsze sposoby na wychowanie zdrowego i szczęśliwego dziecka.