Sauna mokra – co to jest i jak korzystać?

Suna to popularny sposób na relaks dostępny w wielu siłowniach czy kubach fitness. Coraz więcej osób decyduje się także na zbudowanie takiej sauny obok własnego domu. Czym jednak jest sauna mokra i jak się z niej korzysta?

Co to jest sauna mokra?

Sauna mokra, zwana także łaźnią parową, to rodzaj sauny, który jest uważany za bardziej intensywny niż tradycyjna sauna sucha. W mokrej saunie panuje większa wilgotność powietrza, co sprawia, że pobyt w niej jest bardziej odprężający i relaksujący. Trzeba mieć jednak na uwadze, że temperatura w środku może dochodzić nawet do 90 stopni, co nie dla każdego jest zdrowe i zalecane.

Wysoka wilgotność powierza powstaje dzięki ciągłemu podgrzewaniu kamieni, które polewa się wodą znajdującą się bok. Woda ta parując dodatkowo nawilża i ogrzewa powietrze. W efekcie korzystania z takiej sauny można poczuć się jak w łaźni parowej.

Jak korzysta się ze sauny mokrej?

Aby korzystać ze sauny mokrej, należy zacząć od wzięcia kąpieli w gorącej wodzie. Następnie należy wejść do sauny i siedzieć przez około 10-15 minut. Po tym czasie należy ją opuścić i schłodzić się w zimnej wodzie a następnie odpocząć kilka minut. Proces ten można potarzać kilkukrotnie.

Sauna mokra – co to jest i jak korzystać? 

Zalety sauny

Sauna mokra jest idealna dla całego ciała. Przy wysokich temperaturach z organizmu usuwane są toksyny i produkty szkodliwe powstające przy przemianie materii. Poprzez rozszerzanie się naczyń pod skórą a zwężanie tych wewnątrz dochodzi do przyspieszenia bicia serca, a co za tym idzie wzrostu ciśnienia. To powoduje większa wentylację płuc.

Większe wydalanie potu w saunie korzystnie wpływa na skórę, zwłaszcza w przypadku osób mających z nią problemy. Dzięki temu mogą odblokować gruczoły i pozbyć się sebum.

Wady sauny

W związku z wysoką temperaturą i duża wilgotnością sauny mokrej nie zaleca się osobom chorym na astmę a także tym, które mają przewlekłe problemy z układem oddechowym. Również ci, którzy mają problemy z układem krążenia, sercem , chorobę wieńcowa czy reumatyzm także powinni unikać tej formy relaksu.

Podsumowanie

Pobyt w saunie niesie ze sobą wiele korzyści, ale zanim skorzysta się z jej dobrodziejstw warto skonsultować się z lekarzem. Stan zdrowia może bowiem nie pozwalać na korzystanie czy to z suchej czy to z mokrej sauny.