Jak wartościowo spędzić czas izolacji z dzieckiem w domu?

Siedzenie w domu większości z nas kojarzy się z przymusem zwłaszcza, jeśli za oknem panuje piękna pogoda. Z tego powodu cierpią zwłaszcza dzieci, którym trudno znaleźć ciekawe zajęcia w dobrze sobie znanym otoczeniu. Okazuje się jednak, że pobyt w domu wcale nie musi być nudny – wystarczy, że znajdziemy ciekawe zabawy i zajęcia, które pozwolą nam w wartościowy sposób wykorzystać ten wspólnie spędzony czas.

Aktywności dla całej rodziny bez wychodzenia z domu

Codzienne obowiązki sprawiają, że rodziny mają stosunkowo niewiele czasu na wspólną zabawę. W ostatnich tygodniach sytuacja ta uległa jednak zmianie, co warto wykorzystać do zacieśnienia rodzinnych więzi oraz poświęcenia większej ilości czasu dla dzieci. To najmłodsi najbardziej potrzebują bowiem teraz naszej uwagi i zaangażowania.

Istnieje wiele ciekawych aktywności, które można z powodzeniem realizować w domu. Jedną z nich jest wspólne czytanie książek, które pozwala rozwijać wyobraźnię najmłodszych i cieszyć się czasem spędzonym z rodzicami. Pozycje powinny zostać starannie wybrane i dopasowane do wieku dziecka, a wiele ciekawych propozycji oferuje portal parentingowy Akademia Mądrego Dziecka. Rodzice, którzy nie lubią samodzielnie czytać książek mogą z kolei skorzystać z bogatej oferty audiobooków dla najmłodszych.

Pobyt w domu warto wykorzystać także w celach edukacyjnych. Nie oznacza to jednak, że rodzice muszą stać się nauczycielami, a jedynie wspierać dziecko w jego edukacji lub nabywaniu nowych umiejętności. Podczas pobytu w domu warto postawić na kreatywne aktywności dostosowane do wieku i poziomu umiejętności dziecka takie, jak np. kolorowanie, nauka pisania i liczenia oraz pomaganie dorosłym w obowiązkach domowych.

Dzieci bardzo chętnie wcielają się w rolę dorosłych naśladując ich w codziennych czynnościach, a ich zapał warto wykorzystać w celu nauki dbania o porządek w swoim najbliższym otoczeniu, pomocy w sprzątaniu ze stołu, czy selekcjonowaniu ubrań do prania. Pozwoli to aktywnie i pożytecznie spędzić czas w domu oraz wykształcić w dziecku nawyk pomagania.

Jak wartościowo spędzić czas izolacji z dzieckiem w domu?

Gdzie szukać ciekawych i odpowiednich propozycji na spędzenie czasu w domu?

Długi pobyt w domu jest wyzwaniem nie tylko dla osób dorosłych, ale także dla dzieci, które często nie rozumieją, dlaczego nie mogą wyjść na dwór, spotkać się z rówieśnikami w przedszkolu czy udać się z rodzicami na zakupy. Rodzice powinni jak najwięcej czasu poświęcać swoim pociechom oraz starać się w miarę możliwości wyjaśnić im powody takiego postępowania.

Kluczowe jest także umiejętne planowanie codziennych aktywności w domowym zaciszu, wymyślanie nowych, kreatywnych i interesujących zabaw oraz dostarczanie dziecku rozrywek, które nie pozwolą mu się nudzić. Dzięki temu czas spędzony w domu nie tylko nie będzie stracony, a zostanie owocnie i pożytecznie wykorzystany z punktu widzenia rozwoju dziecka.

Liczne propozycje aktywności oferuje wspomniany powyżej portal parentingowy Akademia mądrego dziecka. Jest to serwis internetowy współtworzony przez wydawnictwo Egmont, dziennikarzy oraz psychologów dziecięcych, którzy jednocześnie sami są rodzicami, przez co doskonale zdają sobie sprawę z wyzwań, jakie obecna sytuacja stawia przed wszystkimi rodzinami.