Jak bezpiecznie korzystać z telefonu? – Porady dla rodziców

Telefon jest narzędziem elektronicznym, który może wpłynąć na poprawę jakości życia oraz jednocześnie zaszkodzić człowiekowi, który go używa lub innym osobom. Wszystko zależy od woli jednostki, która go użytkuje. Wiele dzieci już od najmłodszych lat ma kontakt z telefonami oraz innymi urządzeniami multimedialnymi. Obowiązkiem rodziców jest przekazanie im właściwych wzorców dotyczących właściwego korzystania ze smartfonów. W sieci znajdują aplikacje dla dzieci, które mogą wpłynąć pozytywnie na rozwój dziecka.

Rozmowa na temat użytkowania telefonu

Wiele rodziców omija ten istotny punkt, co jest dużym błędem. Zanim nastąpi wręczenie telefonu do ręki dziecka powinna odbyć się rozmowa z nim na temat zalet jak i negatywnych aspektów płynących z użytkowania telefonów. Nie chodzi o to, by dziecko zastraszyć bądź zdemotywować, bo oczywiście, że nie wezmą tego do siebie. Warto wytłumaczyć dziecku w jaki sposób korzystają z telefonu dorośli, jak mogą korzystać dzieci. Najpierw musi być rozmowa, kolejno należy dziecku pokazać w jaki sposób używać, a na koniec zachęcić do korzystania.

Otwarcie mobilnego świata dziecku

Należy siąść z dzieckiem i pokazać mu jak na co dzień wygląda korzystanie z telefonu przez dorosłych. Co, gdzie się znajduje. Z jakich aplikacji korzystamy. Dziecko chętnie skupi się na słuchaniu porad rodzica, ponieważ telefon wydaje się mu niezwykle interesujący, więc wszystko co z nim związane będzie dla niego intrygujące.

Jak bezpiecznie korzystać z telefonu? – Porady dla rodziców

Jasne zasady użytkowania

Rodzic musi jasno i zrozumiale wyjaśnić jak funkcjonuje cyfrowy świat, jak się w nim odnaleźć. Warto zaznajomić z podstawowymi pojęciami, by nie były dla dziecka abstrakcją. Trzeba uświadomić dziecko, że zawsze może skorzystać z pomocy rodzica, jeżeli czegoś nie rozumie, lepiej zapytać, by nie popełnić jakiś błędów. Dziecko musi mieć postawione jasne granice, wówczas czuje się on bezpiecznie i wie jak się odnaleźć w tym świecie.

Warto zapoznać dziecko jaki obszar jest szczególnie dedykowany najmłodszym użytkownikom. Wyjaśnić co to aplikacje dla dzieci i zaprezentować kilka odpowiednich dla wieku, preferencji i umiejętności dzieci. Wyjaśnić jak należy ich wyszukiwać i ustalić, że zawsze instalacja danej aplikacji powinna odbyć się w obecności rodzica, by miał możliwość określić, czy dana aplikacja rzeczywiście odpowiada jego dziecku.

Najlepsze aplikacje dla dzieci

Jest wiele ciekawych i edukacyjnych aplikacji. Jest to fajny sposób, który za pomocą nowych urządzeń jednocześnie uczy i bawi. Dzieci czasem nieświadomie podchodzą do danej aplikacji w sposób uczący się.

Przykładem aplikacji edukacyjnej może być aplikacja instalowana na Android – Aktywna nauka matematyki. To aplikacja opracowana przez WSiP. Dedykowana jest ona dzieciom od 5 do 7 lat. Posiada różne ćwiczenia, które pochodzą z działów: porządkowanie, dodawanie, odejmowanie i przekształcanie. Ciekawą aplikacją do nauki języków obcych jest Kolorowanie z językiem angielskim. Polecaną apką jest także Wesoły Quiz (Android), Przyjazne Puzzle – dostępne na iOS czy Dziecięce ABC.