Literatura i muzyka na festiwalach w Krakowie

Jesienią tradycyjnie kalendarz wydarzeń kulturalnych, wystaw i festiwali w Krakowie zapełnia się pozycjami, które przyciągają fanów dobrej muzyki, literatury czy kina. Karnety na zaplanowane eventy są jeszcze do nabycia online. Warto odwiedzić najważniejsze wydarzenie literackie na skalę całego kraju – Festiwal Conrada 2022, czy Krakowski Festiwal Akordeonowy, które odbywają się w październiku w Krakowie.

Festiwal Conrada – święto fanów literatury

Po przerwie wznowiony zostaje Festiwal Conrada, a tegoroczne hasło przewodnie imprezy oscyluje wokół zagadnienia wspólnoty. Jak to rozumieć? Hasło ma cechy wielowymiarowe i można je pojmować na różne sposoby: zarazem jako coś, co daje szansę, a niekiedy zagrożenie. Najważniejsze wydarzenie w Polsce o pisaniu, książkach i inspiracjach pisarzy odbędzie się w dniach 24–30 października. Literackie festiwale w Krakowie przyciągają wielu fanów i znamienitych gości, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem.

Festiwalowi Conrada towarzyszą spotkania online, na przygotowanej do tego celu platformie. Wśród zaproszonych gości znajdziemy wielu znamienitych twórców. Jednym z nich jest Abdulrazak Gurnah – brytyjski pisarz i emerytowany wykładowca Uniwersytetu w Kent, laureat Literackiej Nagrody Nobla (2021 rok). Obecność pisarza wiąże się bezpośrednio z ideą festiwalową. Swoje badania naukowe i tematy podejmowane w twórczości pisarz czerpał z doświadczenia uchodźstwa i rozdarcia między kulturami. Wykład zapowiada się więc niezwykle interesująco!

Literatura i muzyka na festiwalach w Krakowie

Niezwykłe koncerty muzyczne Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego

Wiele festiwali w Krakowie szybko zyskuje rozgłos i na stałe wchodzi do kulturalnego kalendarium miasta. Szósty Krakowski Festiwal Akordeonowy odbywa się w dniach 9-16 października, a jedną z jego głównych idei jest zaprezentowanie mało znanego instrumentu. Festiwalowi przyświeca hasło otwartości nie tylko na różne rodzaje muzyki i sztuki, ale także na miejsca, gdzie ta muzyka rozbrzmiewa. Na arenę koncertu inauguracyjnego organizatorzy wybrali Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Dźwięki akordeonu kojarzymy z folklorem i muzyką uliczną, a festiwal daje możliwość miłośnikom muzyki płynącej z akordeonu na chłonięcie jej w wyjątkowych wnętrzach sakralnych.

Dlaczego akordeon?

Akordeony, jako instrumenty muzyczne zaliczamy do grupy aerofonów. Oznacza to, że źródłem dźwięku jest słup powietrza, zamknięty w przestrzeni rezonansowej, aktywowany poprzez zadęcie. Multiinstrumentaliści doceniają akordeony guzikowe i klawiszowe za rytmiczne i wesołe brzmienie. W kulturze wielu krajów na całym świecie akordeon mocno zakorzenił się w twórczości ludowej, tym bardziej warto posłuchać utworów w zupełnie innej odsłonie.

Kraków nie raz zaskoczył oryginalnymi pomysłami na tworzenie kultury, a idea festiwalu, aby przybliżyć słuchaczom możliwości tego instrumentu, spotyka się z naprawdę dużym zainteresowaniem. To znakomita możliwość poszerzania własnych horyzontów i przełamywania stereotypów. Oferta festiwalowa dotyczy również innych dziedzin, dlatego warto śledzić, co ciekawego wydarzy się w najbliższym czasie na festiwalowej scenie w Krakowie.