Wpływ telewizji i gier komputerowych na rozwój dziecka.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie dom bez telewizora lub komputera. Bardzo wiele dzieci posiada tego typu sprzęty nawet w swoim pokoju. Często bywa tak, że rodzice nie kontrolują ilości czasu, jakie ich pociechy spędzają przed ekranem. W jaki sposób zbyt długie oglądanie telewizji i zbyt częste granie w gry komputerowy może wpłynąć na rozwój dziecka? Z całą pewnością jest to pytanie, na które warto znać odpowiedź.

Dlaczego warto kontrolować czas, który dziecko spędza przed ekranem?

Powszechnie wiadomo, że zbyt długie oglądanie telewizji może pogorszyć wzrok dziecka. Ale czy to jedyny powód, dla którego warto ograniczyć dziecku czas spędzany przed ekranem? Niestety to nie jedyny minus tego nawyku, niekontrolowany dostęp do telewizji i gier komputerowych szkodzi również na wiele innych sposobów. Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Pediatrów dzieci do momentu ukończenie 2 roku życia nie powinny w ogóle oglądać telewizji, w przypadku starszych dzieci ten czas nie powinien natomiast przekraczać 2 godzin dziennie. Do czego może doprowadzić regularne przekraczanie tych granic? Przede wszystkim do nadpobudliwości i problemów z koncentracją. Oglądając telewizje dziecko zostaje bombardowane potokiem szybko zmieniających się obrazów i dźwięków. Jest to dla niego bardzo potężna stymulacja sensoryczna i emocjonalna, która może doprowadzić nawet do zmian w strukturze i funkcjonowaniu mózgu.

Wpływ telewizji i gier komputerowych na rozwój dziecka.

Negatywne skutki zbyt długiego oglądania telewizji i grania w gry komputerowe.

Negatywnych skutków zbyt długiego oglądania telewizji jest naprawdę wiele. Możemy zaliczyć do nich między innymi: obniżenie aktywności fizycznej dziecka, co w przyszłości może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i zaburzeń w rozwoju fizycznym. Zbyt długi czas przed ekranem przyczynia się także do obniżenia umiejętności społecznych, dzieci są ciągle zmęczone, nie mają ochoty nawiązywać kontaktów z rówieśnikami. Należy również wspomnieć o zaniku wyobraźni, ograniczaniu umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów oraz o tak zwanym lenistwie umysłowym.