Dlaczego warto skorzystać z terapii manualnej?

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z różnymi problemami dotyczącymi kręgosłupa i układu ruchu. Warto, zatem wiedzieć, że na dolegliwości o podłożu ortopedycznym mogą mieć wpływ zarówno takie czynniki jak nieprawidłowy tryb życia związany z niska aktywnością fizyczną i długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji, jak i intensywne treningi sportowe, które mogą doprowadzić do różnego rodzaju kontuzji i urazów. Obecnie możemy jednak skorzystać z wielu interesujących i godnych uwagi metod leczenia fizjoterapeutycznych. W szybkim i skutecznym powrocie do pełnej sprawności fizycznej bez wątpienia może pomóc na np. terapia manualna kręgosłupa. Co zatem warto o niej wiedzieć? Jakie są jej główne zalety?

Co warto wiedzieć na temat terapii manualnej?

Terapia manualna to znana i popularna metoda leczenia fizjoterapeutycznego, w przypadku, której stosowane są różne metody masażu i ucisku. Metoda ta wykorzystywana jest do leczenia chorób i schorzeń z obszaru ortopedii, neurologii i reumatologii. Stosuje się ją miedzy innymi w przypadku bólów krzyżowych, bólów głowy, bólów mięśni, w problemach z rwą kulszową, w zwyrodnieniach i skrzywieniach kręgosłupa, w zaburzeniach snu, a nawet przy przewlekłym zmęczeniu. Terapeuta dzięki zastosowaniu specjalnych technik, chwytów i pozycji ułożeniowych znakomicie pobudza ciało pacjenta do walki z danym schorzeniem. Należy jednak zaznaczyć, że duże znaczenie ma tu precyzja wykonania danych ruchów oraz wiedza i doświadczenie fizjoterapeuty, dlatego też decydując się na terapię manualną warto wybrać gabinet rehabilitacyjny, w którym zatrudnieni są najlepsi profesjonaliści. Do często stosowanych technik w terapii manualnej możemy zaliczyć między innymi: kompresje, mobilizację i manipulację, trakcje, ślizg, grę stawową oraz neuromobilizację. Jeżeli zaś chodzi o masaże to w przypadku tej metody leczenia korzysta się z np. z masażu poprzecznego, masażu funkcyjnego czy też masażu tkanek głębokich. Warto również dodać, że terapia manualna to metoda, która traktuje ciało oraz cały proces leczenia holistycznie, dlatego też decydując się na nią dobrze jest pomyśleć również o zmianie swojego stylu życia na bardziej zdrowy.

Dlaczego warto skorzystać z terapii manualnej?

Dlaczego warto zdecydować się na terapię manualną?

Ogromną zaletą terapii manualnej jest z całą pewnością to, że ta metoda leczenia zostaje dobierana indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta i schorzenia, z którym się on boryka. Należy podkreślić, że terapia manualna jest zgodna z fizjologią ludzkiego ciała. Nic, więc dziwnego, że tak wiele osób docenia ją również za bezpieczeństwo i nieinwazyjność. Dzięki terapii manualnej można nie tylko skutecznie uśmierzyć ból w danym czasie, ale także zapobiegać jego powstawaniu w przyszłości. Należy, bowiem podkreślić, że metoda ta doskonale wspomaga powrót do pełnej sprawności, ponieważ prowadzi do ujawnienia przyczyn bólu. Dzięki temu terapeuta jest w stanie w prawidłowy sposób dobrać odpowiednie techniki przeciwbólowe i tym samym efektywnie stymulować dane tkanki do regeneracji.

Partnerem artykułu jest Ortorehasport – terapia manualna Kraków.