Inicjacja dziecka z komputerem

Coraz częściej bardzo małe dzieci zaczynają korzystać z komputera czy nawet Internetu. Bywa, że już kilkumiesięczne niemowlęta zaczynają spoglądać w kierunku smartfonów czy nawet tabletów. Jak wiadomo zainteresowanie urządzeniami elektronicznymi wzrasta wraz z wiekiem dzieci.

Rozwój dziecka, a komputer

Jak ukazują badania dzieci do drugiego roku, przebywając przed komputerem zwracają uwagę najbardziej na manipulowanie klawiaturą, rzadko zwracają uwagę na obrazy. Po ukończeniu 2-3 lat dziecko bardziej dostrzega to, co widzi na ekranie, choć do końca nie jest w stanie pojąć wszelkich zależności, pojawiających się na wyświetlaczu.

Dziecko w wieku 6 lat zaczyna rozumieć zależności pomiędzy różnymi scenami i wyczytać zachodzące w nich znaczenie. 9-12 letnie dziecko zaczyna stawiać ponad oglądanie telewizji, gry komputerowe. Dziecko, które posiada komputer na własny użytek coraz częściej zagląda do niego, a rzadziej poświęca czas wcześniej lubianych bajkom.

Inicjacja dziecka z komputerem

Większa dostępność sprzętów elektronicznych

Korzystanie z komputera, Internetu czy innych sprzętów jest obecnie bardzo powszechne. Dziś nie dziwi już nikogo, że w pracy, w szkole czy podczas rozrywki korzysta się z tych narzędzi. Zajęcia komputerowe mają miejsce już w najmłodszych klasach szkoły podstawowej. Zwykle jest tak, że na zajęciach tych, dzieci prezentują umiejętności wymagane na tym etapie nauki.

Większa dostępność wiąże ze sobą oprócz dobrych, także i złych elementów. Zadaniem rodziców jest, by uświadamiali własne dzieci na temat tych niebezpieczeństw oraz jakie zagrożenia mogą nad nimi czyhać. Bardzo ważną umiejętnością jest korzystanie z Internetu w sposób bardzo świadomy i bezpieczny oraz należy ją kształtować od najwcześniejszych lat młodzieńczych.

Miejsce i czas komputera w domu

Andrea Braun uważa, że dziecko do końca szkoły podstawowej nie powinno mieć komputera we własnym pokoju, wówczas rodzice mogą mieć większą kontrolę nad użytkowaniem komputera przez dziecko. Trzeba pamiętać, by dziecko nie powinno korzystać z komputera do 4 roku życia. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą korzystać z komputera razem z rodzicem i nie powinny tego robić dłużej, aniżeli 30 minut. Dzieci w wieku szkolnym nie powinny dłużej korzystać niż godzinę. Powyżej 12 roku, czas ten może zostać wydłużony o pół godziny.