Czego nie akceptują niemowlęta?

Niemowlęta nie zawsze są zafascynowane światem zewnętrznym. Znane im przez dziewięć miesięcy środowisko było ciasne, ciemne i ciche. Są rzeczy, które nie są dla nich zbyt przyjemne. Może to być dla nich np. zbyt jaskrawe światło czy nadmierny hałas i mogą wywołać u dziecka stany lękowe czy nerwowe lub po prostu może płakać w takich okolicznościach. Warto wiedzieć jakie czynniki mogą wpływać niekorzystnie na maluchy. Oto kilka z nich.

Niemowlę – charakterystyka

Dzieci w tym okresie zbytnio dobrze nie widzą. Świat głównie odbierają za pomocą słuchu, dotyku i skóry. Świat w jakim nagle musi się odnaleźć jest całkiem inny, nowy, większy i jaśniejszy w porównaniu z tym w brzuchu swojej mamy. Potrzebuje trochę czasu, by przywyknąć do nowej rzeczywistości. Trzeba wiedzieć, co może drażnić i męczyć niemowlę w tym okresie i się tego wystrzegać, by ochronić go przed nieprzyjemnymi doznaniami.

Czego nie akceptują niemowlęta?

Niemowlę, a hałas

Dziecko przebywając w brzuchu mamy słyszało dźwięki przytłumione przez wody płodowe. Po urodzeniu stają się one bardzo słyszalne dla dziecka. Zbyt intensywne dźwięki drażnią i budzą niepokój wśród dzieci. Najczęściej dzieci reagują płaczem, wyprostowując nóżki i rączki. W pierwszym miesiącu życia należy wystrzegać się głośnych dźwięków, tak by dziecko powoli przyzwyczaiło się do dźwięków z otoczenia. Należy pamiętać, że domowe dźwięki nie stanowią dla dziecka problemu, a czasami są dla nich nawet wskazane i lubiane, takie jak np. dźwięk odkurzacza czy pralki.

Niemowlę versus chaos, zbyt jasne światło oraz duża przestrzeń

Małe dziecko musi mieć zachowany rytm dnia, wszelki chaos w życiu dziecka nie jest dla niego dobry, gdyż zaburza to w dziecku poczucie bezpieczeństwa. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że niemowlęta nie lubią zbyt jasnego światła, gdyż przez okres życia płodowego pozostawały w półcieniu. Wystarczy żarówka maksymalnie do 40 watów. Istotne jest także to, że dzieci po urodzeniu nie lubią dużych przestrzeni, dziecko w tym okresie lubi być otulone, gdyż nawiązuje to do życia w okresie przed narodzinami.