Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka - wybierz kask i ochraniacze

Dziecko podczas dorastania wciąż zdobywa nowe umiejętności. Początkowo przebywa głównie w domu lub pod ścisłym nadzorem dorosłych. Kiedy staje się starsze, zaczyna uczyć się jazdy na hulajnodze, rowerze lub rolkach. Wtedy w szczególności warto zadbać o bezpieczeństwo malucha. Korzystanie z kasku oraz dodatkowych ochraniaczy może sprawić, że dziecku nie stanie się krzywda po upadku lub wjechaniu w przeszkodę.

Ochrona głowy - jaki kask dla dziecka wybrać?

Zakładanie kasku podczas niektórych aktywności fizycznych jest podstawową formą zabezpieczenia głowy dziecka. To szczególnie wrażliwa część ciała - jej uszkodzenie może być poważne w skutkach. Aby kask dobrze chronił głowę dziecka, powinien być do niej właściwie dopasowany. Kaski dziecięce występują w różnych rozmiarach i posiadają możliwości regulacji.

Przed zakupem kasku należy założyć go na głowę dziecka i sprawdzić, czy dostępna regulacja pozwala na odpowiednie dopasowanie jego wewnętrznych wymiarów. Nosząc kask dziecko powinno czuć się komfortowo - kask nie może krępować ruchów ani uciskać. Musi przy tym solidnie trzymać się głowy i nie spadać. Dla zachowania największego bezpieczeństwa warto wybrać model kasku posiadający wymagane atesty i dopuszczenia do użytku w Polsce i na terenie Unii Europejskiej (CEN EN 1080 oraz CEN EN 1078 ).  Dobry kask powinien być także lekki,  posiadać odpowiednią wentylację i podobać się dziecku - wtedy z chęcią będzie go nosić.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka - wybierz kask i ochraniacze

Ochraniacze, które razem z kaskiem stworzą kompletny zestaw

Istnieje wiele rodzajów ochraniaczy, które pozwolą dziecku bezproblemowo przejść cały proces nauki jazdy na jednym z pojazdów. Wybierając się na rower lub hulajnogę warto założyć ochraniacze na kolana oraz ochraniacze na łokcie. To miejsca najbardziej narażone na otarcia i zranienie podczas upadków. Jeżeli maluch uczy się jazdy na wrotkach lub rolkach, do kompletu warto założyć ochraniacze nadgarstków, które mają formę rękawiczek.

Podczas zakupu ochraniaczy dla dziecka warto, by przymierzyło je. Swoboda ruchów, w szczególności zginania nóg i rąk, są kluczowe do komfortowej jazdy, która wywoła uśmiech na twarzy.